Týždeň po MS veteránov sa v Marakéši opäť schádzajú džudisti, tentoraz na juniorských Majstrovstiev sveta. Veteráni z Marakéša priviezli 4 bronzové medaily.

Do dejiska MSJ pricestovala aj naša reprezentácia pod vedením reprezentačného trénera Jozefa Krnáča v zložení: Alex Barto, -81 kg a Márius Fízeľ, -100 kg.

Konkurencia je veľká, zúčastňuje sa 517 pretekárov, 294 džudistov a 223 džudistiek, z 81 krajín z celého sveta.

V sobotu, 19.10., sa na majstrovstvách predstavil aj Márius Fízeľ, -100 kg, ktorý mal v prvom kole voľný lós, následne nastúpil proti Keitovi (FRA), ktorý vyhral nad Hernandezom (CHI). Maárius si s ním relatívne ľahko poradil na ippon. V súboji o postup do semifinále však nestačil na Kamigakiho z Japonska, ktorý zápas zvládol lepšie po tatktickej stránke a vyhral len 8 s pred koncom zápasu na hansokumake, nakoľko Márius bol trestaný 3x shidom. Kamigaki sa následne stal majstrom sveta. V repasáži sa stretol s Maďarom Zsomborom Vegom, ktorý zvíťazil na iipon a v ďalších súbojoch sa prebojoval až na tretie miesto. Márius tak získal siedme miesto na MS Juniorov.

Alex Barto, -81 kg, nastúpil proti Fatiyevovi z Azerbajdžanu, bronzový z juniorských ME 2018. “Papierovo” sú to vyrovnaní súperi, vo svetovom rebríčku je Alex na 35. mieste a Fatiyev na 37. Alex je v skupine, kde je nasadený Arencibia (CAN), bronzový z MS 2018, prvý vo svetom rebríčku. Zápas po taktickej stránke zvládol lepšie súper. Obaj súperi boli napomínaní shidami, Alex prehrával 1:2, vyrovnal na 2:2. Avšak súper ho donútil neprehliadnuteľne vystúpiť z tatami, čo rozhodkyňa ocenila shidom a diskvalifikáciou.