Minulý víkend sa juniorská reprezentácia Slovenska zúčastnila prvého podujatia Európskeho pohára v roku 2023. Do talianskeho mesta Lignano vycestovalo Slovensko reprezentovať šesť členov výpravy pod vedením reprezentačného trénera juniorov Jozefa Krnáča, a tiež  asistentov trénera Jozefa Tománka a Mateja Hajasa.

Najkrajší výsledok turnaja si vybojoval Benjamín Maťašeje v hmotnostnej kategórii -100 kg.
Benjamín ukázal skvelú formu a predviedol niekoľko skvelých zápasov. Ako prvý nasadený mal prvé kolo voľné. Vo štvrťfinále porazil pretekára Jacoba Varesa (EST) pred časovým limitom. V semifinále porazil domáceho súpera – Francesco Basso (ITA) a postúpil do finále. Tam sa stretol s českým bratom Davidom Dudym. Súboj bol veľmi vyrovnaný a až do predĺženia nebol jasný víťaz. Nakoniec sa však podarilo Benjamínovi zvíťaziť a získať zlatú medailu pre Slovensko.

Okrem Benjamína sa na Európskom pohári v talianskom Lignane predstavil aj Jozef Tománek v hmotnostnej kategórii -60 kg. Zaznamenal dve výhry, ale v treťom zápase nestačil na neskoršieho víťaza kategórie Marcusa Auera z Rakúska a potom prehral v opravnom boji proti Danielo Palumbo (ITA).

Ďalej sa na turnaji predstavili:
Lenka Tománková -63 kg 1x prehra
Samuel Háger -66 kg 1x prehra
Matej Klobučník -66kg 1x prehra
Adam Lenčéš -90 kg 1x prehra

Aj keď sa nedarilo všetkým, celkovo sa juniorská reprezentácia Slovenska predstavila v dobrom svetle a ukázala, že má medzi sebou mnoho talentovaných a sľubných judistov. Gratulujeme Benjamínovi Maťašejemu k zlatu a celému tímu k úspešnému vystúpeniu na Európskom pohári v talianskom Lignane.