Dňa 19-21.11.2020 sa v Prahe konali Majstrovstvá Európy seniorov.

Pod vedením reprezentačného trénera Jána Gregora vycestovala naša reprezentácia v zložení : Viktória Majorošová -57kg, Matej Poliak -66kg, Alex Barto -81kg, Milan Randl -90kg, Peter Žilka -90kg a Márius Fízeľ +100kg

-57 kg    Viktória Majorošová (Slávia STU Bratislava – NŠC)

1 x prehra proti súperke z POL

So súperkou sa dobre poznali a tá Viktóriu celý zápas blokovala pravou rukou za golier. Nevedela sa cez to dostať aj keď bojovala. Na začiatku dostala šido za negatívny úchop a po sérii súperkyných nástupov, hlavne na seo-nage druhé šido za pasivitu. Na začiatku 3´ padla na ipon seo-nage na wazari a po následnom pokuse súperky o sankaku-žime vzdala. Bol to jej prvý štart na veľkom podujatí po vyše roku a pol.

-66 kg      Matej Poliak (ŠK DUKLA Banská Bystrica – VŠC) – 9. miesto

 1 x výhra, 1 x prehra

  1. zápas proti– Korkko, FIN   – V zápase bol aktívnejší Poliak, snažil sa ísť prvý do úchopu a presadiť sa. Získal postupne dva krát šido za súperovu pasivitu. V tretej minúte urobil pekný prechod do goši-žime s prekročením a súper vzdal.
  2. zápas– Safarov, AZE – Zápas bol veľmi vyrovnaný. Súper (neskorší víťaz) veľmi skúsený ľavák a Maťo sa bili veľmi dôrazne o úchop. Jednu „steč“ na konci prvej minúty Maťo prehral a ostal v súperovom ľavom úchope, čo Safarov využil a hodil pekné osoto-gari na wazari. Súper sa potom nepúšťal do väčších akcií a snažil sa len kontrolovať zápas. Matej mal pár pokusom o hod, resp. jeden krát o podtočenie ale súper bol pozorný. Aj keď to bol dobrý výkon, bolo treba na súpera viac zatlačiť a vyvinúť väčší tlak a dohnať ho k chybe.Je dobré, že sa Poliak dokázal po problémoch po covid-19 dostať naspäť do formy a na ME podal dobrý výkon. Safarov mal veľmi dobrý deň a vyhral neskôr jasne celú súťaž.

-81 kg      Alex Barto (ŠK DUKLA Banská Bystrica – VŠC) – 1. kolo

 1 x prehra

  1. zápas – Koc, TUR – Alex išiel na turnaj ako náhradník za Ďurča, ktorý ochorel. Na záaps šiel s veľkou chuťou a nasadením. Hneď si presadil vlastný úchop a dostal súpera do „svojej“ pozície , kde nastúpil na ouči-gari. Pozerali sme to viac krát ale myslím, že sa sám prekvapil, že sa dostal do takej výhodnej pozície a keď sa vracal z nástupu akoby sa mu pošmykla druhá noha a spadol na wazari. Súper celý čas držal výrazný pištoľový úchop, kedy si zhužval celý koniec rukáva a bránil tak Bartovi sa presadiť – nedostal za to ani jedno šido… Alex sa snažil útočiť a šlapať do súpera ale súper to ustál.Škoda „zbytočného“ wazari hneď na začiatku zápasu, kde sa až komicky pošmykol. Vybojoval si pritom hneď svoj úchop a mal tak dobrú pozíciu. Mimo toho to bol dobrý zápas, je treba si viac veriť a využívať momenty v zápase, kde môžem rozhodnúť.

-90 kg      Peter Žilka (Slávia STU Bratislava – VŠC) – 9. miesto

 1 x výhra, 1 x prehra

  1. zápas– Goz, HUN – Peter súpera na začiatku zatváral a určoval zápas a získal šido za súperovu pasivitu. Ten postupne začal preberať iniciatívu a stred zápasu bol jedoznačne pre neho. Predbieha Petra v nástupoch do seo-nage a nedovolil mu chytiť si úchop dvoma rukami – súper získal dva krát šido. V poslednej minúte sa Peter vzchopil  a šiel so súperom otvoreným spôsobom na telo, čo súpera dosť unavilo a vyrovnali sa šidá. V GS prebral iniciatívu znova Peter a v 1´ hodil pekne kouči-gari. Bolo to hlavne o Petrovej vôli a som rád, že sa premohol.
  2. zápas– Majdov, SER – So silným súperom (Majster sveta 2017) začal hneď ostrý boj o úchop, kde Peter vôbec nezaostával. V 1´23´´ si Peter presadil zo strany pravý úchop hlboko na súperovom chrbte a snažil sa ho zatlačiť. Súper pekne využil situáciu a hodil ho netradičným spôsobom na ipon. Škoda tejto situácie, lebo Peter bol dobre nastavený a po prvom zápase mal chuť sa s týmto súperom dobre pobiť.

-90 kg     Milan Randl (ŠK DUKLA Banská Bystrica – VŠC) – 1. kolo

1 x prehra

  1. zápas – Kaljulajd – Milan šiel výborne takticky zápas, držal súpera- ľaváka na dištanc a nedovolil mu do ničoho sa presadiť. Získal postupne dva krát šido za súperovu pasivitu. V závere zápasu cca 20´´ do konca súper naskočil do silného horného úchopu a hodil wazari na „khabareli“ plus osae-komi. Škoda straty koncentrácie v závere – vedeli sme o súperovej technike aj o spôsobe akým do toho ide.

+100 kg   Márius Fízeľ (ŠK DUKLA Banská Bystrica – VŠC) – 1. kolo

 1 x prehra

  1. – Spijkers, NED – Bolo vidno, že súper je skúsenejší. Márius sa snažil ísť doúchopu a dostať súpera pod tlak avšak ten ho predbiehal v úchope za golier ľavou rukou  a naskakoval z toho do ipon-seo-nage alebo oučigari. Márius sa nevedel dostať do pre neho konfortného úchopu z ktorého vie útočiť. Vďaka týmto útokom dostal Márius dva krát šido za pasivitu aj keď nemožno povedať, že by sa nesnažil. V 3´súper znova naskočil na pravé ouči-gari, čo chcel Márius využiť na nástup do tomoe-nage. Zle to však načasoval a bol z toho ipon pre súpera – zaslúžený.Na podobných súperov a na túto kategóriu si musí ešte zvyknúť a viac zápasiť s ťažkými súpermi.