Naša výprava pod vedením reprezentačného trénera Jána Gregora, sa predstaví na MS v Tokyu v nasledovnom zložení: Matej POLIAK, -66kg, Filip ŠTANCEL, -81kg, Milan RANDL a Peter ŽILKA budú pretekať v kategórii do 90kg a najmladší, talentovaný junior Márius FÍZEL bude štartovať v kategórii do 100kg.

Zápasy:

Filip Štancel, -81 kg, nastúpil proti Terencemu Koumbovi z Gabonu – striebiorný na African Open Yaounde 2018. Podľa IJF rangingu je favoritom náš reprezentant. Filip potvrdil rolu favorita a za minútu tridsať sekúnd vyprevadil Koumbua z tatami na ippon. Ďalším súperom bol Jordánec Alzidaneen. Filip bol aktívny a Alzidaneen len odolával jeho nástupom, za čo si vyslúžil trestné body shido. Takticky výborne zvládnutý zápas, ktorý Filip vyhral na hansokumake. Tretí zápas, proti Anjelovi Sotelovi z Peru, Filip opäť zvládol na výbornú. Dá sa povedať, že z prvého seriózneho úchopu „vytrhol“ súpera zo zeme a „prilepil Anjelovi Sotelovi tatami na chrbát“. V boji o postup do semifinále sa postaví proti Belgičanovi Mathiasovi Cassemu, zlato z Európskych hier 2019, bronz z GS v Baku 2019 a striebro z GS v Abú Dhabi 2018. Mathias Casse je momentálne na štvrtom mieste vo svetovom rebríčku IJF. Casse vyhral nad Filipom vo vyrovnanom zápase na minuloročných MS v Baku. Bohižiaľ Filip nebol úspešný proti favoritovi, bol napomínaný v úvode zápasu shidom za pasivitu. Casse po sérii rýchlych nástupov dostal Filipa na tatami, kde ho zdolal v držaní.

Peter Žilka, -90 kg, splnil úlohu favorita v zápase s Nantenainanom Finessem zo Seychely, bronzový na juniorských majstrovstvách Afriky 2016, a vyhral na ippon za minútu 9 s. Podľa predpokladov sa v druhom kole stretol s Blondalom z Islandu, s ktorým si tiež poradil na ippon 10 s pred koncom druhej minúty. V treťom kole narazil na býborného japonského džudistu Mukaia. Peter prehrával na waza ari a sedem sekúnd pred koncom bol trestaný tretím shidom. Mukai skončil celkovo na druhom mieste.

Matej Poliak, -66 kg, mal v prvom kole voľný lós. V druhom kole sa stretol s víťazom zápasu Medves (ITA) vs. Crisostomo (JOR), v ktorom vyhral favorizovaný Talian. Medves tento rok skončil na druhom mieste na Európskych hrách v Minsku. Zápas vyznel bohužiaľ v neprospech nášho pretekára, súper ho zatlačil do defenzívy a Matej bol trestaný shidom za odtláčanie. Následne Matej prešiel do protiútoko nízkou seoi nage, ale skúsený Medves to vystihol, dostal Mateja na žinenienku, kde ho udržal.

V skupine bol aj Kubínec Solis, ktorého Matej porazil na GP Mexiko. Solis neprešiel cez Číňana Ma. Petřikovi z Česka sa nedarilo, prehral v prvom kole s Maruyamom.

V semifinále sa stretnú Maruyama a Abe, obaj z Japonska, Kim (KOR) a Viera z Rumunska.

Márius Fízeľ, -100 kg, sa predstavil na šampionáte proti Niyazovi Ilyasovovi z Ruska, bronzový z minuloročných majstrovstiev v Baku, minulý rok bol na Grand Prix Zágreb a Jekaterinburg prvý, 23. miesto v IJF ranking. Skúsený ruský borec nedal nášmu pretekárovi šancu. Márius začal aktívne a nebojácne. Skúsený Rus skontroval jeho nástup, získal waza ari a následne ho udržal na tatami.

Milan Randl, sa postavil zoči voči Islamovi Bozbayev (KAZ) – bronzový na IJF Masters 2018, tento rok strieborný na GP Paríž a piaty GP Budapešť, bronzový na Ázijsko Pacifickom šampionáte. Favoritom podľa IJF rankingu bol Kazach, ktorý je dvanásty, Milan je na 40. priečke. Kazach hneď z prvého nástupu hodil Mialna na ippon, takže náš najlepší džudista skončil veľmi rýchlo.