Upravený plán prípravy U18 na mesiac apríl – odporúčania 

V mesiaci apríl sa nespustia súťaže ani nebudú umožnené sparingové tréningy na tatami. Ministerstvo odporúča vykonávať športovú činnosť pri dodržaní viac ako 2 metrovej vzdialenosti navzájom od seba. Skúsme teda zdanlivú nevýhodu otočiť vo svoj prospech – na výhodu. Čo môžeme v tejto chvíli využiť a čo môžeme získať?

1.Nechodíte do školy a teda na plánovanie tréningových dávok máte komfortne k dispozícii celý deň.
2.Zregenerujete menšie či väčšie zranenia alebo boliestky, pokojový režim v rámci džuda sa na tele iste prejaví.
3.Môžete sa venovať kompletne kondičnej príprave – najmä svojim slabým stránkam a nastaviť si  v apríli na ne program.
4.Táto situácia preverí vašu psychickú odolnosť – hlavne sebadisciplínu a zodpovednosť – každý si za to, čo odrobí v apríli, zodpovedá sám.

Práve k poslednému bodu som vám pripravil pomôcku –  v prílohe nájdete list z tréningového denníka na apríl. Tí, s ktorými sme už v repre začali, vedia o čo ide. Ďalší sa môžu pridať.

Fyzická príprava – vyfarbujeme žltou
Technika – zelenou
Randori – červenou
Iné – modrou

Vľavo vyfarbite príslušný počet políčok a napíšete: kruháč v lese, beh, šprinty, schody, atď, vpravo napíšte minutáž. Je jasné, že randori nebude, ale techniku môžete robiť napríklad ako tandoku-renshu  a ešte účinnejšie s gumami.

V apríli ma zaujíma najmä žltá.

Naplánujte si minimálne sedem tréningových jednotiek individuálneho kondičného tréningu do týždňa (1 tréningová jednotka = min. 1 hodina).  Potrebujete pridať v sile?  Orientujte sa kľudne na hrubú silu – dajte si za cieľ zlepšiť ruky atď, potrebujete viac vytrvalosť? Na silovú vytrvalosť si poskladajte pekné kruháče v prírode. Na rýchlostnú vytrvalosť intervalové tréningy taktiež vonku. Dajte si pár tréningových jednotiek aj čistú rýchlosť – krátke merané úseky, dlhšie pauzy atď.
Keď skončí apríl, pošlete mi vaše denníky a vyhodnotíme najväčšieho dríča. Ale v prvom rade to bude vaše zrkadlo, do ktorého keď sa pozriete, budete vidieť, čo ste džudu za ten mesiac dali.

Tá opona sa raz zdvihne a opäť sa postavíme na tatami na veľkých súťažiach. Všetci máme rovnaké podmienky, prekvapme svojich súperov a buďme tí najlepšie pripravení :-)

Držím vám palce
Branislav Slaný, reprezentačný tréner U18