Ondrej Adamov (nar. 21. 1. 1937) prvý raz prišiel do kontaktu s džudom počas navštevovania Stredného odborného učilišťa v oddieli Spartak Plzeň na jeseň roku 1953. Jeho prvým trénerom bol Vladimír Beneš. Po dvoch rokoch tréningu začal aktívne pretekať. Už v roku 1956 sa v drese Spartaku zúčastnil na kvalifikačnom turnaji do I. ligy ČR, ktorej účastníkmi boli aj Sparta Praha, ÚDA Praha, Chomutov a iné perspektívne družstvá. Neskôr bol aj repezentantom ČSSR.
České judo malo v tých rokoch za sebou už dve desaťročia oficiálnej existencie, a takmer 40 rokov organizovaného výcviku. Českí odborníci pomáhali zakladať oddiely a orgány judo v Poľsku a samozrejme na Slovensku. Lepšiu džudistickú školu by mladý Ondrej Adamov v našich končinách ťažko hľadal. Bol preto rád, keď s džudom mohol pokračovať aj počas základnej vojenskej služby v Dukle Plzeň.
Po úspešnej pretekárskej kariére sa Ondrej Adamov v roku 1960 vrátil na Slovensko. Po dohovore s Róbertom Binderom pôsobil krátky čas ako tréner a pretekár v oddieli Slavoj (neskôr Vinohrady Stavokombinát) Bratislava. Ako zamestnanec Pozemných Stavieb Bratislava zakladá v dňoch 4. – 5. októbra 1962 oddiel pri tejto TJ. V krátkom čase nato vznikli aj jeho prispením tiež oddiely SMZ Dubnica, Slávia PF Banská Bystrica a Slávia VŠD Žilina, Slovan Patrónka Bratislava. Dôležitú úlohu zohral při vzniku juda v Pezinku.
Ako každý začiatok i začiatky v Pozemných Stavbách Bratislava neboli ľahké. Trénovalo sa na 3 kožených žinenkách a na parketách. Po jednom roku oduševneného tréningu boli pre oddiel judo zakúpené žinenky od Lidového družstva Praha.
V ďalších rokoch v rámci propagačných aktivít spolupracoval Ondrej Adamov s poprednými trénermi a funkcionármi slovenského džuda na exhibičných popularizačných výjazdoch, ktoré smerovali do všetkých kútoch Slovenska. Od zamestnávateľa si vypožičal nákladné auto, s kolegami z oddielu naložili žinenky a cestovalo sa. Piešťany, Pobedím, Smrdáky… Azda nebolo mesta a mestečka, do ktorého by pri svojich cestách nezavítali.
Okrem šírenia osvety sa Ondrej Adamov samozrejme zameriaval aj na športový a výkonnostný rast slovenských oddielov. Na základe svojej praxe v Českej lige skúsenosťami významne prispel k založeniu a organizácií Slovenskej národnej ligy v rokoch 1965-66.
V roku 1965 sa na základe jeho aktivít vytvorila na tie roky nie celkom bežná medzinárodná družba Klubu Pozemné stavby s oddielom judo v Oberwarte /Rakúsko/, ktorá sa udržala až do dnešných čias.
Klub Pozemné stavby, ktoré dlhé roky viedol ako tréner a funkcionár pravidelne štartoval v SNL. Vychoval v ňom celý rad špičkových pretekárov ako Jozef Chudý, Michal Bocan, Pavol a Peter Navrátil, Pavol Arnold, Štefan Horkovics, Vladimír Strýček, Miro Lipovský a mnohí ďalší. Vychoval aj funkcionárov, ktorí aktívne a úspešne pôsobili v mestskom, slovenskom aj v československom zväze džuda, napr. Igor Šuhaj, Peter Forró
Vzhľadom na svoju kvalitnú prácu a vysokú angažovanosť vo viacerých funkciách bol Ondrej Adamov dňa 13. apríla 1969 zvolený za prvého predsedu Slovenského zväzu judo. Na tejto funkcii pôsobil v rokoch 1969-1971 a v rokoch 1975-1977. V rokoch 1969-71 vykonával i funkciu predsedu Komisie rozhodcov ČSSJu.
Po vyše dvadsiatich rokoch obetavej práce pre judo odstupuje koncom 70–tych rokov Ondrej Adamov z verejných funkcií a prenecháva priestor pre mladších trénerov a funkcionárov. Judo však nadobro neopúšťa. Aj v nasledovných rokoch ochotne a nezištne pomáha pri ďalšom rozvoji nášho športu.