V dňoch 11. až 25. apríla sa 1. JC Pezinok zúčastnil tréningového kempu v japonskom Tokiu. Osemnásti športovci pod vedením štyroch trénerov odtrénovali počas deviatich tréningových dní spolu 42 tréningov.

Zbieranie skúseností

Pezinskí judisti majú bohaté skúsenosti s organizovaním sústredení v Japonsku. V rôznych zostavách sa tam vracajú trénovať už niekoľko rokov, čo sa prejavuje aj na športových úspechoch.

Tentokrát naši juniorskí a dorasteneckí reprezentanti trénovali na piatich univerzitách. Mali tam možnosť zmerať si sily nielen s japonskými majstrami a majsterkami sveta, s olympijskými medailistami, ale aj s reprezentantmi Uzbekistanu, Turecka a Kórey.

Dorastenci a starší žiaci trénovali na štyroch stredných školách, kde získavali cenné skúsenosti pod vedením japonských trénerov.

No a naši najmenší rozvíjali svoje zručnosti v inštitúte Kodokan a na japonských základných školách.

Rokovanie na pôde japonského zväzu judo

 Podpredseda SZJ Jozef Tománek využil príležitosť a počas pobytu v Tokiu absolvoval historicky prvé pracovné stretnutie ako zástupca SZJ s predstaviteľmi zväzu All Japan Judo Federation. V rokovaní s pani Akiko Ueda a pánom Koichi Kamohara nadviazali na oficiálne stretnutie prezidentov oboch olympijských výborov, zastúpených pánom Antonom Siekelom za Slovensko a pánom Yasuhiro Yamashita za Japonsko. Tí sa stretli na minuloročnom októbrovom summite v Kórei. Podpredseda SZJ na pôde AJJF diskutoval o ďalšej a rozširujúcej sa spolupráci medzi japonskou a slovenskou federáciou judo. Japonskí zástupcovia vyjadrili potešenie z toho, že sa judo na Slovensku postupne zotavuje a vyjadrili svoju podporu.

K výsledku stretnutia sa vyjadril Jozef Tománek (SZJ): „Vzájomné vzťahy medzi japonskými a slovenskými zástupcami tohto ušľachtilého olympijského športu sú na najlepšej ceste k trvalej a pevnej spolupráci. Myslím, že toto prepojenie je nedoceniteľnou cestou k napredovaniu slovenského juda. Nasledujúce pracovné stretnutie sme predbežne naplánovali v dňoch 02.- 03. júna 2023 opäť v Tokiu.“

Zloženie športovej výpravy v Japonsku a zopár skutočností

  • 4 tréneri
  • 2 reprezentantky junioriek a dorasteniek – bronz z MS dorastencov 2022
  • 3 juniorskí reprezentanti – minuloroční úspešní medailisti z podujatí európskych pohárov dorastencov
  • 8 starších žiakov a dorastencov
  • 5 mladších žiakov (deti 10 až 11 r.)

TRÉNINGY na najprestížnejších univerzitách – NSSU, Kokushikan a Nihon, na stredných školách a v „kolíske judo“ – inštitút Kodokan Tokio

SPARING – výber tých najlepších: Hashimoto, Abe, Shishime, Takato, Nagayama, Ann (KOR), Baratov (UZB), Albayrak (TUR)

ROKOVANIE – historicky prvé spojenie SZJ a AJJF

O 1. Judo Club Pezinok

Mládežnícky športový klub s viac ako štyridsaťročnou históriou. Venuje sa deťom už od predškolského veku. V kategóriách mladších žiakov dosahuje vynikajúce výsledky na Slovensku a starší žiaci aj na medzinárodných turnajoch. Dorastenci len počas minulého roka získali 15 medailí z európskych pohárov, jednu z majstrovstiev Európy a dve z majstrovstiev sveta.