Naši džudisti sú na prestížnom turnaji Grand Slam Osaka 2019, Japonsko.

V Osake sa zišla svetová špička z 87 krajín, 277 mužov a 205 žien.

Našu výpravu tvoria: Matej Poliak, -66 kg, Alex Barto, -81 kg, Milan Randl a Miroslav Blahušiak, – 90 kg, Márius Fízeľ, -100 kg. Vedie ich tréner Marek Matuszek.

Matej Poliak, -66 kg, nastúpil v prvom zápase proti Kostaričanovi Sanchovi Chinchilovi, bronz z Panamerických hier 2016. Matej bol aktívnejší, viedol 2:1 na shido. Po vydarenom nástupe získal waza ari a vedenie si s prehľadom udržal do konca zápasu. V druhom kole bojoval s Postigosom z Peru, strieborný z Panamerického šampionátu 2019 a bronzový v 2017. Matej opäť príkladne bojoval, bol aktívny a viedol 2:0 na shido. Následne získal waza ari a vedenie si takticky udržal aj za cenu jedného trestného bodu shido. V treťom zápase narazil na japonského samuraja Abeho, aktuálne ôsmy vo svetovom rebríčku IJF, bronzový na MS 2019, zlatý na MS 2018 a 2017! Matej sa nezľakol zvučného mena, avšak v 41 s padol na waza ari. Potom bol trestaný shidom a Abe v 2:21 rozhodol zápas na ippon a Matejovi vystavil stopku pred semifinále. Abe s prehľadom získal zlato, keď všetkých svojich súperov porazil na ippon, okrem Rusa Puljaleva, ktorého porazil v riadnom zápasovom čase. S krajanom Maruyamom vo finále vybojoval víťazstvo až v golden score. Deviate miesto na tak prestížnom turnaji je však pekný výsledok.

Alex Barto, -81 kg, na svoj zápas nenastúpil, zranil sa na tréningu.

Dnes, 24.11. nastúpili naše posledné želiezka v ohni Milan Randl, Márius Fízeľ a Miroslav Blahušiak.

Milan Randl, -90 kg, si vylosoval nepríjemného súpera Piotra Kuczeru z Poľska, 3. miesto Oceania Open Perth pred týždňom, bronzový z ME Kazaň 2016, bronzový ME U23 2017 v Podgorici. Kuczera san a turnajoch stretol 4x s našim Petrom Žilkom, bilancia je 3:1 v prospech Poliaka. Milan v úvode dostal Kuczeru na tatami, ale bez bodového ohodnotenia. Následne Poliak zvýšil aktivitu, Milan bol trestaný 2x shido, otvoril zápas a bohuýiaľ padol na ippon.

Miroslav Blahušiak, -90 kg, nastúpil proti Číňanovi Buovi. Podal veľmi bojovný a sústredený výkon, avšak v polovičke zápasu padol na nešťastné waza ari a super náskok už udržal.

Márius Fízeľ, -100 kg, bojoval s Nemcom Galandim, zlato European Open Tallin 2019, bronzový junior z ME 2014. Nie je to pre nás neznámy super, na European Cup Bratislava 2018 porazil Stromka a European Open Belehrad 2017 porazil Hajasa. Hneď v úvode sa dostali súperi na zem, v newaze bol obratnejší Galndi a udržal Máriusa na ippon. Zdá sa, že z Nemca sa stala čierna mora pre našich džudistov.