Už od pondelka v Banskej Bystrici prebieha Európsky olympijský festival mládeže. EYOF je výnimočné podujatie pre športovcov v 10 športoch: džudo, športová gymnastika, bedminton, basketbal, hádzaná, cestná cyklistika, plávanie, tenis a volejbal a 119 disciplín.

Podujatie sa koná pod olympijskou vlajkou a pýši sa olympijskými tradíciami: od plameňa až po prísahu športovcov.

Slovenská judistická výprava na EYOFE

EYOF je vstupnou bránou na olympijské hry. Hoci niektorí môžu EYOF využívať ako odrazový mostík k olympijskej veľkosti, všetci, ktorí sa na ňom zúčastnia, si domov odnesú priateľstvá a zážitky na celý život.

EYOFU sa zúčastňuje 48 krajín vrátane jedného športovca z tímu utečencov. Celkový počet členov výprav predstavuje 3328 ľudí, z toho je 2252 športovcov – 1125 chlapcov a 1127 dievčat. Z tohto počtu sa juda zúčastňuje 43 krajín a 297 pretekárov.

Slovensko na EYOFE reprezentuje 11 šikovných mladých judistov:

Martina Seková -48kg

Natália Gažiová -52kg

Terézia Vaneková -57kg

Lenka Tománková -63kg

Natália Škvareninová -70kg

Matej Klobučník -60kg

Samuel Háger -66kg

Andrej Meša -73kg

Gabriel Čopák ml. -81kg

Timotej Štefánik -90kg

Tomáš Popjak +100kg

Gabriel Čopák – tréner

Jozef Tománek – tréner

Síce oficiálny štart EYOFU začal už v nedeľu otváracím ceremoniálom, judistická časť sa začala až v utorok 26.7.

predseda SZJ Pavol Krejčí a prezident EJU Dr. Lászlo Tóth

Hneď prvý deň sa na tatami predstavili dvaja naši pretekári. Martina Seková a Matej Klobučník, ktorým to úplne nesadlo a nedokázali sa vo veľkej konkurencii presadiť. Prvý deň sme skončili s bilanciou 3 prehry. Mali sme tú česť privítať aj nášho prezidenta EJU, Dr. Lászlóa TÓTHA a prezidenta EOC, pána Spyrosa CAPRALOSA.

Martina Seková -48kg

Druhý deň sa na tatami predstavili celkom 4 pretekári: Samuel Hágr, Andrej Meša, Natália Gažiová a Terézia Vaneková, bohužiaľ bez výsledku.

Slovenský zväz juda zorganizoval FAMILY DINNER, ktorej sa zúčastnil aj prezident EJU Dr. Lászlo Tóth a prezident SOŠV Anton Siekel. Ako hosť bol pozvaný aj Michal Vachun, bývalý športový riaditeľ EJU. Samozrejme tam nechýbal, ani náš predseda SZJ Pavol Krejčí a podpredseda Jozef Tománek s členmi VV a medzinárodnými rozhodcami s licenciou A+.