Výborné 3.miesto Petra Žilku na Grand Prix Haag.

Naši reprezentanti sa zúčastnili Grand Prix Haag 2018 v Holandsku. Pod vedením reprezentačného trénera Jána Gregora, Matej Poliak, -66 kg, Filip Štancel, - 88 kg, Peter Žilka, -90 kg a Matej Hajas, -100 kg.

Na súťaži sa predstavilo 242 džudistov a 170 džudistiek zo 62 krajín sveta.

Peter Žilka, -90 kg, dosiaho skvelý výsledok 3.mieste. Už v prvom zápase naznačil, že je vo výbornej forme, keď si poradil s výnikajúcim Brazílčanom Macedom, ktorý má tento rok 3 medaily z Grand Prix turnajov. Spolu už zápasili, Macedo porazil Petra ešte v roku 2014 na MSJ, kde sa Macedo stal juniorským šampiónom. Peter mu prehru opratil vo veľkom štýle, v polovičke zápasu ho vyprevadil ipponom z tatami.

V 2.zápase nastúpil proti svojmu odvekému rivalovi, Piotrovi Kuczerovi (POL). Kuczera bol bronzový na ME 2016 v Kazani. Peter s ním veľmi tesne prehral na Svetovom pohári v Katoviciach 2017 a aj na ME 2017 vo Varšave. Vo vyrovnanom zápase boli obaja súperi boli trestaní 2x shido, ale Peter získal waza ari a vedenie udržal. 3.zápas, proti domácemu pretekárovi Sminkovi zvládol na výbornú, Peter nastúpil hneď z prvého úchopu a v 14 s si zaknihoval ippon a postúpil do semifinále.

V semifinále narazil na úradujúceho majstra sveta z Baku 2018, Sherazadishvili, pôvodom z Gruzínska, ale od 14 rokov trénuje a štartuje za Špabielsko. Peter odolával tlaku svetového šampióna aj za cenu 2 x shido. Ale minútu pred koncom padol na ippon.V boji o tretie miesto nastúpil proti Nhabalimu (UKR). Nhabali štartoval v FPD Interliga za Vranov nad Topľou. Veľmi vyrovnaný zápas, neustály boj o úchop. Súperi sa striedali v nástupoch, ale nedokázali hodiť súpera. Minútu pred koncom spadli a Peter prešiel do boja na zemi, dostal súpera do držania a získal ippon a tým aj bronzovú medailu. Peter si tak zaknihoval veľmi cenné body do olympijskej kvalifikácie.

V piatok sa na tatami predstavil Matej Poliak, - 66 kg, proti Temelkovovi, len 20 ročnému džudistovi z Bulharska. Skúsenejši Matej bol aktívnejší a dôsledne plnil taktické pokyny trénera. Matej svoju prevahu nedokázal pretaviť do bodového zisku, super však bol 2x trestaný shido. 55 s pred koncom získal Temelkov waza ari, Matej otvoril zápas a v snahe skorigovať padol 15 s pred koncom zápasu na waza ari, čo znamenalo ippon.

V sobotu Filip Štancel, -81 kg, zápasil s Parlatim z Talianska, juniorský majster sveta z Nassau 2018, kde vo finale porazil Japonca Kasaharu, tretí z MSJ 2017 v Zágrebe. Vo výbornom zápase Filip nedal šancu Talianovi, najprv získal waza ari a následne získal ippon tesne pred koncom zápasu.

V druhom zápase sa postavil proti mladému domácemu pretekárovi Hejmanovi, ktorý prekvapil Filipa hneď v úvode zápasu a Filip padol na ippon. Hejman skončil celkovo piaty.

Dnes zápasil aj Matej Hajas, -100 kg, ktorý nastúpil proti Ohatovi (HUN). Ohatovi sa podaril strh už v 38 s zápasu a získal ippon. Matej bol z ďalších bojov vyradený a mal aj narazené rameno.

Foto Marina Mayorova, IJF