Vynikajúce 5.miesto Alexa Bartu na YOG 2018 v Buenos Aires.

Slovenská výprava mladých olympionikov pricestovala do dejiska III. olympijských hier mládeže 6.-18. októbra 2018 v Buenos Aires. Cesta z Bratislavy cez Viedeň a Madrid bola dlhá, najmä viac než 12-hodinový druhý let bol náročný. Celý presun prebehol hladko a bez komplikácií.

Naša džudistická reprezentácia je v zložení: Alexandra Péterová, reprezentačná trénerka dorastencov a Alex Barto, odchovanec Dukla Banská Bystrica. Nine Geršiovej, z STU Bratislava ušla nominácia len o vlások, keď jej chýbalo zopár bodov.

Alex sa predstavil dnes 8.10.2018 na tatami medzi 12 najlepšími nominovanými džudistami vo váhovej kategórii do 81 kg. Alex preteká vo váhaovej kategórii do 73 kg, takže to môže predstavovať preňho menšiu nevýhodu.

V prvom kole nastúpil proti favorizovanému Holanďanovi Markovi Van Dijkovi, strieborný z ME dorastencov 2018. Alex zviedol veľmi dobrý taktický zápas, bol trestaný 1x shido. V riadnom čase ani jeden súper nedokázal hodiť alebo udržať súpera na tatami. Zápas sa prehupol do golden score, kde úspešnejší bol náš reprezentant a získal waza ari v 5m 24 s zvíťazil.

V druhom kole sa mu do cesty postavil Panamčan Alexis Harrison Ayarza, strieborný z Panamerických majstrovstiev 2018. Alex opäť začal opatrnejšie, bol trestaný 2x shido. Ale jeho čas nadišiel opäť v golden score, kedy sa dokázal presadiť voči fyzicky disponovanému súperovi a ziskom waza ari sa posunul do semifinále.

V semifinále bol úspešnejší Adrian Sulca z Rumunska, 1.miesto na Cadets European Cup 2018 a 2017 v Zágrebe. Nášmu reprezentantovi nemožno uprieť bojovnosť. 36 sekúnd pred koncom zápasu Rumun získal ippon a postúpil do finále.

Alex nastúpil do boja o bronz s veľkým odhodlaním proti Kanaďanovi Keaganovi Youngovi, bronzový majster Panameriky 2018 a bronzový z MS Chile 2017. Zápas bol nadmieru vyrovnaný a Alex bol rozhodne viac ako len vyrovaným súperom Youngovi. Žiaden z džudistov nevykonal žiadnu nebezpečnú techniku a neohrozil súpera. Young bol trestaný za pištoľový úchop a neskôr aj Alex za pasivitu. Vyrovnaný zápas sa prehupol do golden score. Čo pre Alexa bolo už tretie na tomto turnaji. Tam bohužiaľ nášho džudistu Young prekvapil nizkou seoi nage, Alex reagoval o zlomok sekundy neskôr a padol na bok. Po verdikte kamerových rozhodcov broinz získal Young a Alex skončil celkovo piaty. Víťazom sa stal Sulca, ktorý v semifinále porazil Alexa.

V každom prípade Alex ukázal bojovného ducha, technickú vyspelosť a aj kondíciu, tri krát bojoval v golden score. Je to zatiaľ jeho najlepšie umiestnenie. Ale ak bude pokračovať s takýmto nasadením a bojovnosťou, isto nie posledné. Sú to isto veľmi cenné skúsenosti s mimoriadne kvalitnými súpermi, ktoré získal.

Alex dosiahol zatiaľ najväčší úspech spomedzi Slovákov v Buenos Aires. 

Alex Barto hodnotí svoje vystúpenie na YOG 2018 v Buenos Aires - https://www.youtube.com/watch?v=fEL71k9p-5E

https://www.olympic.sk/aktuality-sov/v-pondelok-sa-slovaci-v-buenos-aire...

(https://www.olympicchannel.com/en/live/ - v sekcii judo)