Majstrovstvá sveta seniorov v BAKU, Azerbajdžan.

Motívom MS v Baku je „Zem ohňa, zem džuda.“ Jeho Exelencia, İlham Aliyev, prezident Azerbajdžanu, za prítomnosti ministra mládeže a športu, Azada Rahimova a predsedu IJF, Máriusa Visera, slávnostne otvorili šampionát. Vlajkonosičkou výprav bola najmladšia, len sedemnásťročná pretekárka, Daria Bilodid z Ukrajiny. Daria vo váhovej kategórii do 48 kg získala zlato.

IJF stanovilo termín a miesto majstrovstiev sveta pre rok 2021 – 12.-19.9.2021 vo Viedni. Predseda SZJ, Ján Krišanda, sa zúčastnil zasadnutia IJF ako aj uvedenia džudistov do Siene slávy 2018, medzi ktorými bol aj legendárny kubánsky tréner ženskej reprezentácie, Ronaldo Veitia, ktorý je najúspešnejším trénerom džuda v histórii, nakoľko so svojimi zverenkyňami získal najviac medailí.

Vedúcim výpravy našich džudistov je Ján Gregor, ml., reprezentačný tréner seniorov a U23.

Naši džudisti vycestovali v zložení:

Viktória Majorošová, do 57 kg, Matej Poliak, do 66 kg, Filip Štancel, do 81 kg, Milan Randl, do 90 kg, Peter Žilka, do 90 kg, Matej Hajas, do 100 kg

O tituly majstrov sveta bojujú džudisti zo 125 krajín, 460 džudistov a 298 džudistiek, celkovo 758 pretekárov. Cieľom výpravy je získať čo najviac bodov do olympijskej kvalifikácie a bodované umiestnenie (do 7. miesta).

Cieľom výpravy je získať čo najviac bodov do olympijskej kvalifikácie a bodované umiestnenie (do 7. miesta).

22.9.

Ako prvý sa na tatami predstavil Matej Poliak, -66 kg, ktorý sa stretol v prvom zápase s Lofortem z Mozambiku (119.m WRL, 209 bodov). Matej od úvodu zápasu si poctivo plnil rolu favorita. Súpera svojou aktivitou a vyzretým džudistickým prejavom zatlačil do defenzívy a Loforte bol trestaný shidom. Matej zvýšil obrátky, hodil súpera a viedol na waza ari. Asi sa príliš upokojil a chvíľkovú nepozornosť využil súper, ktorý ho dostal na zem a získal ippon. Pre Mateja sa tak skončila púť na šampionáte hneď v úvodnom zápase, čo bolo preňho veľkým sklamaním. Majstrom sveta sa v tejto váhovej kategórii stal Abe (JPN), ktorý predviedol fenomenálny výkon a obhájil zlato z 2017 roku.

Viktória Majorošová, do 57 kg, nastúpila proti Miriam Roper z Panamy, 11m. WRL, 5. z MS 2017. Viktória bola na nedávnom ECUPe v Bratislave piata. Zápas sa vyvíjal takticky, ale Viktória sa hneď v úvode dostala pod tlak. Súperka využila chybu a kosoto gake získala ippon na začiatku druhej minúty zápasu.

23.9.

Filip Štancel, do 81 kg, sa po dlhšej prestávke nastúpil na tatami. Na ECUPe v Bratislave dosiahol najlepší výsledok z našich pretekárov, bol deviaty. Súper z Kostariky, David Guillen Vargas, 93.m WRL, strieborný z Pan Amerických majstrovstiev juniorov 2016 bol miernym favoritom. Filip takticky zvládol začiatok zápasu, dostával súpera do defenzívy a ten bol trestaný 2x shido. 15 s pred koncom sa Filipovi podarilo súpera dostať na tatami a ukončil zápas ziskom ipponu, ale narazil si rameno.

Druhým súperom bol mladý Belgičan Casse, zlatý v belgickom tíme na MS 2017, 2. miesto GP Zagreb 2018. Filip sa dostal pod tlak, bol trestaný 2x shido. Darilo sa mu unikať zo súperových nástupov. V tretej minúte však súperi spadli na tatami a Casse páčením ukončil zápas.

24.9.

Milan Randl, do 90 kg, náš najskúsenejší matador, sa postavil proti Davisovi Dudovi z Lotyšska, 98.m WRL. Milan takticky zvládol zápas a zúročil svoje skúsenosti proti mladému Lotyšovi. Aj keď bol trestaný 1x shido za pasivitu, následne prevzal iniciatívu po dve aj pol minúty dostal súpera do defenzívy a hodil na ippon. V druhom zápase sa stretol s Talianom Mungaiom, 3. miesto na ME do 23 rokov v roku 2015 v Bratislave, 23. mieto WRL. Milan zabojoval, ale malá nepozornosť a Mungai získal waza ari. Napriek Milanovej snahe, sa mu nepodarilo zvrátiť zápas a na MS skončil v eliminančných zápasoch.

Peter Žilka, do 90 kg, Peter zabojoval proti Nepálčanovi Ravinovi Shresthovi, kde potvrdil rolu favorita a ukončil zápas za 38 sekúnd na ippon.

V ďalšom zápase sa Peter nezľakol zvučného mena – Roberto Florentino z Dominikánskej republiky, 27. WRL, 3. miesto na Panamerických majstrovstvách 2018 a 1. miesto v roku 2017.A opäť zápas ukončil ipponom za 2:37.

Bohužiaľ Ustopiriyon z Tadžikistanu bol nad Petrove sily. Zo začiatku mal Peter miernu prevahu, súper bol trestaný shidom. Ale súper asi v polovičke zápasu získal waza ari a už vedenie nepustil z rúk, keď zápas viedol už len taktivky. Peter skončil s dvoma vyhratými zápasmi a jednou prehrou celkovo deviaty a pripísal si cenné body do olympijskej kvalifikácie.

25.9

Matej Hajas, do 100 kg, mal neuveriteľne ťažký lós, Aaron Wolf z Japonska. Wolf obhajuje zlato z 2017, má vynikajúcu formu, ktorú potvrdil 1. miestom na GP Budapešť 2018 a ďalšími výsledkami tohto roku Zápas začal Matej aktívne, Wolf bol trestaný shidom. Postipne však prebral iniciatívu a Matej bol trestaný 2x shido za vyšliapnutie a strhávanie. Na konci tretej minúty došiel rozhodujúci útok a Natej padol po vydarenej Wolfovej uchi mata na ippon.

Účinkovanie našich džudistov na MS sa tak zavŕšilo ziskom deviateho miesta Petra Žilku.