Naši pretekári získali štyri 9.miesta - Štancel, Randl, Hajas a Fízel na GP Budapešť

Na Grand Prix v Budapešti sa zišla džudistická svetová špička z 84 krajín a všetkých kontinentov, celkovo 576 pretekárov, z toho 345 mužov a 231 žien.

Našu výpravu vedú reprezentačný tréner Ján Gregor, ml. a Marek Matuszek.

Na turnaji štartujú: Viktória Majorošová, -57 kg, Matej Poliak, -66 kg, Filip Štancel, -81 kg, Milan Randl a Peter Žilka, obaja -90 kg, Matej Hajas a Márius Fízeľ, obaja -100 kg. Pre talentovaného juniora, Máriusa Fízeľa, je to krst ohňom.

Matej Poliak, -66 kg, nastúpil proti Izraelčanovi Menagedovi, dvojnásobný majster Izraela. Matej hneď v úvode zápasu bol napomínaný shidom. Zápas bol vyrovnaný, ani jeden zo súperov nevykonal žiadnu techniku, Matej sa snažil v newaze, ale Menaged sa zo zovretia vždy vyšmykol. Obaja mali po 2x shido a zápas sa prehupol do golden score. Menaged predĺženie zvládol taktickejšie, spravil 3 neúspešné nástupy a Matej bol potrestaný tretím shidom, čo znamenalo koniec Matejových nádejí na postup do ďalších bojov.

Viktória Majorošová, -57 kg, sa stretla s Brazílčankou Kamila Silvou, Majsterka Brazílie juniorov 2016 a minulý rok bola tretia na ECUP v Berlíne a Coimbra. Vyrovnaný zápas, kde Viktória bola aktívnejšia. Brazílčanke sa v polovicu zápasu vydarilo kouči-gari makikomi a získala waza ari. Viki zvýšila obrátky, Silva bola napomínaná 2x shido, ale už sa nepodarilo zvrátiť zápas.

11.8. nastúpil Filip Štancel, -81 kg, proti dvojnásobnému majstrovi Oceánie 2018 a 2016, v 2017 bol strieborný, Eoinovi Coughlanovi (AUS). Filip sa nezľakol majstrovských titulov súpera a vo vyrovnanom zápase, napokon zdolal Coughlana na ippon. Predtým Coughlan viedol na waza ari. V druhom zápase sa mu postavil do cesty Dominikánec Cortoreal del Orbe, ktorý viedol na waza ari, ale Filip ho poslal ipponom pod sprchy. V treťom zápase však  už nestačil na Nemca Ressela, prehral na ippon a obsadil 9.miesto.

12.8. Milan Randl, -90 kg, sa predstavil proti Krieberov (CAN), ktorý bol minulý rok 2x strieborný na Panamerických pohároch. Milan sa so súperom trápil a waza ari získal až v predĺžení. Druhým Milanovým súperom bol Fín Laamanen, s ktorým si Milan takticky poradil – získal waza ari a súpera už len kontroloval do konca zápasu. Avšak potom narazil na rivala zo Srbska, Kukolja, 5. miesto z MS 2017.  Milan vzdoroval statočne, ale drobná chyba a súperi padli a Kukolj Milana udržal na tatami a získal tiež 9.miesto.

Peter Žilka, -90 kg, si zmeral sily s bronzovým mužom z Ria, Tomom zo Spojených Arabských Emirátov. Peter sa nezľakol brazílskych výsledkov a vo veľmi vyrovnanom zápase získal v tretej minúte ippon. Postúpil a narazil na Tótha (HUN). Tóth mal prevahu celý zápas, Peter bol trestaný 2x shido a následne podľahol na ippon ku koncu tretej minúty.

Matej Hajas, -100 kg, nastúpil proti Hutsolovi (UKR). Ukrajinec bol aktívnejší, ale Matej zabojoval zdrapil ho kol hlavy obojstranným úchopom a priklincoval uchi matou na tatami. S Moserom (SUI) zviedol pekný zápas, zdalo sa, že sa to prehupne do golden score, ale Moser získal ippon a umiestnil sa na 9.mieste.

Márius Fízel, -100 kg, ešte len junior, veľmi pekne zabojoval proti Kunszabo (ROU), s ktorým si veľmi rýchlo poradil, najprv ho uchi matou dostal na tatami (waza ari) a v newaze využil na plno svoj fyzický fond, keď ho udržal v kesa gatame aj napriek obrovskej snahe súpera vymaniť sa zo zovretia. V druhom kole narazil na Japonca Aarona Wolfa, majster sveta 2017. Márius dokázal vzdorovať do polovice tretej minúty, kedy padol na ippon, ale zviedol veľmi pekný zápas a získal tak 9.miesto.