Výborné 5.miesto Niny Geršiovej a 9.miesto Benjamína Maťašejeho na ME dorastencov v Sarajeve.

Naši dorastenci sa zúčastnili Majstrovstiev Európy v judo 2018 v Sarajeve pod vedením trénerky dorasteneckej reprezentácie Alexandry Péterovej a trénera Branislava Babica.

Zloženie výpravy: Alexandra Halajová, -52 kg (Junior judo klub Lučenec), Nina Geršiová, -70 kg (Judo klub Slávia STU), Alex Barto, -73 kg, Benjamín Maťašeje, +90 kg, obaja z ŠK Dukla Banská Bystrica. EJU nominovala aj našu medzinárodnú rozhodkyňu Juditu Pisárovú, ktorá nedávno získala najvyššiu rozhodcovskú licenciu A, „olympijskú“.

Ako prvá sa na tatami predstavila Alexandra Halajová proti Belgičanke Carle Augustin. Alexandra prehrala na ippon, kedy ju Augustín udržala na tatami. Augustín v ďalšom kole prehrala s bronzovou Rumunkou Pascou a nepotiahla našu pretekárku do opráv.

Následne nastúpil Alex Barto proti Izraelčanovi Manishvizimu, s ktorým si poradil za 2m 37s. V druhom, veľmi vyrovnanom zápase prehral s Talianom Zaracom až v predĺžení. Zaraca následne prehral s Rusom Sulejmanovom, ktorý sa stal majstrom a Zaraca skončil tretí.

Druhý deň bol pre našich džudistov úspešnejší. Najprv nastúpil benjamín našej výpravy, Benjamín Maťašeje proti Lotyšovi Ivascenkovi. Vyrovnaný zápas a Benjamín sa rýchlejšie zorientoval na tatami a dostal súpera do držania, vyhral na ippon. V druhom zápase ho čakal Sipocz (HUN). Benjamín bojoval, rozhodca ho prísne napomínal 2x shidom. Benjamín sa snažil skorigovať zápas a začal viacej útočiť, čo Sipocz využil a hodil ho na ippon. Sipocz nakoniec skončil na prvom mieste. V opravách Benjamín zápasil ešte s Kone (GER), ale nestačil na súpera a 15s pred koncom prehral na ippon. Sú to veľmi cenné skúsenosti pre nášho mladého džudistu, ktorý obsadil 9. miesto.

Najlepšie sa darilo Nine Geršiovej, ktorú na tatami viedol jej osobný tréner Branislav Babic. V prvom kole sa potrápila s Portugalčankou Serrao. Nina bola aktívna po celý zápas, v závere zápasu dostala súperku do škrtenia, súperka aj „odklepala“, ale po konci zápasu. Predlžovalo sa, a už v 22 sekunde predĺženia ju Nina zdolala. V druhom kole si poradila s Maďarkou Czerlau na ippon za 2m 27s a postúpila do semifinále. Tam narazila na Martinu Esposito (ITA), piata vo svetovom rebríčku. Esposito začala veľmi aktívne a Nina nenašla recept na ňu. Rozhodca udelil Nine 2x shido. Nina sa vrhla do útoku a avšak skúsená Talianka využila chybu a Nina prehrala na ippon 1,5 m pred koncom. Esposito sa stala majsterkou Európy. V boji o tretie miesto nastúpila proti Slovinke Lobnikovej. Vo veľmi vyrovnanom zápase Nina tesne prehrala na waza ari a obsadila celkovo pekné piate miesto. Chýbalo to povestné športové šťastie. V roku 2017 skončila na 7.mieste a týmto výkonom len potvrdila, že určite patrí do európskej špičky. Nina sa budúci rok predstaví už v juniorskej kategórii.