EYOF 2017 – STRIEBRO Denisa Turaca a BRONZ Niny Geršiovej.

Dnes, 28.7. sa predstavili naši poslední džudisti: Nina Geršiová, Denis Turac a Ľubomír Stromko.

Denis Turac získal striebro a Nina Geriová bronz! Blahoželáme!

Všetkým našim mladým džudistom ďakujeme za vzornú reprezentáciu, za ich bojové nasadenie, srdnatosť a húževnatosť, aj keď nie vždy bola korunovaná úspechom. Blahoželáme a ďakujeme trénerom Jozefovi Krnáčovi, Branislavovi Babicovi, Alexandre Péterovej a Liborovi Pulcovi. Taktiež oddielovým trénerom a trénerom CTM, ktorí sa starajú o zverencov v kluboch a centrách talentovanej mládeže.

Vedúca tímu džudistov v rámci slovenskej výpravy na EYOF, Alexandra Péterová, zhodnotila vystúpenie našich dorastencov: Nina a Denis boli naše želiezka v ohni. V nižších váhových kategóriách sa nám na EYOF nedarilo. Ich výhra potešila celý náš tím. Osobne mám radosť hlavne z Niny. Hoci nepostúpila do boja o víťazku skupiny, išla aj ďalej statočne a zabojovala. Tretie miesto na takom významnom podujatí ako je Európsky olympijský festival mládeže je obrovský úspech.“

Ako prvá nastúpila Nina Geršiová, -70 kg, proti Kláre Mosr z Luxemburska. Klára, ktorá bola tento rok 3. v Ploiesti (Rumunsko). Nina nastúpila hneď aktívne, získala waza ari. Súboj pokračoval vyrovnane, súperky spadli a Nina sa presadila v newaze, kde súperku „uškrtila“ v polovici tretej minúty zápasu.

V druhom zápase sa jej do cesty postavila Španielak Begoňa Sotillo Gómez. Nina si s ňou poradila za 1:46 minúty. Najprv získala waza ari a následne sa presadila opäť v newaze, kde súperku udržala.

O víťazstvo v skupine sa pobila so Sendrou z Andorry, ktorá prekvapivo vyradila Tkačenko z Lotyšska. Bohužiaľ, prekvapivo zdolala aj Ninu. V 22 s pred koncom sa Sendre podarilo získať waza ari za soto makikomi. Nina bojovala príkladne až do konca, 10 s pred koncom ju hodila, ale bez bodového ohodnotenia.

V repasáži nastúpila najprv proti Tkačenko z Lotyšska. Úvod zápasu sa jej nevydaril, prehrávala na waza ari a bola ešte aj napomínaná shidom. Nina sa však s vervou a srdnato pustila do súperky, hodom získali waza ari a následne ju udržala na tatami. Ippon za 2:48.  Nasledovala Holanďanka Van Harselaar (tento rok tretia z Berlína a Záhrebu). Nina si s ňou bleksovo poradila za 1:58 na ippon a postúpila do boja o bronzovú medailu.

V boji o bronz sa stretla s Izraelčankou LANIR Ilbar. Ani tej nedala veľkú šancu, hoci to nebola ľahká súperka - tretia z Ploiesti a Atén. Nina hneď v úvode získala waza ari a v newaze ju udržala na tatami. Boj ukončila po 1 m 14 s. Blahoželáme k zisku bronzovej medaily!

Denis Turac, -90 kg, nemal ľahký lós, narazil v prvom kole na favorizovaného Slovinca Jarca (2. miesto ECJ v Záhrebe, 3. miesto ECJ v Coimbre, 1. miesto ECJ v Tunise). Denis prvým hodom uchi mata poslal už v 22 s Jarca pod sprchy.

V druhom zápase nastúpil proti Eichovi zo Švajčiarska (dve piate miesta z ECJ Bialsko Biala a Berlín). Denis na konci prvej minúty získal waza ari. Eich zvýšil tlak aj dôraz. Ale nepodarilo sa mu zvrátiť zápas. Denis sa stal víťazom skupiny a postúpil do semifinále, kde sa stretne s favorizovaným Gerkensom (LAT) -  1. miesto na ECJ v Berlíne a Tepliciach, 2. miesto v Coimbre a 3. miesto v Záhrebe). Semifinále bolo reprízou finálového duelu z Teplíc, kde vtedy Denis prehral s Gerkensom, 3:0 na waza ari. Alebo súboja na ME v Kaunase, keď Denis prehral na konci druhej minúty golden score na waza ari. Semifinálový súboj bol veľmi vyrovnaný a nervydrásajúci! Denis do bodky plnil taktické pokyny Jozefa Krnáča. Semifinále sa prehuplo do golden score, kde Denis po 35 sekundách rozhodol ipponom.

VO FINÁLE Denis nastúpil proti Gruzínčanovi Mikheilovi Bekaurimu. Grizínčan je striebiorný z ME 2017 z Kaunasu, zlatý z ECJ z Bialsko Biala a Tula. Prebiehal len úvodný boj o úchop a Gruzínčan nachytal Denisa na o soto gake a finále ukončil za 14 s. V každom prípade, je to pekné umiestnenie nášho džudistu.

Z Győru si odnášam vedomie toho, že mám na to vyhrávať zápasy, ktoré potrebujem vybojovať aj na Majstrovstvách sveta. Je to dobrý pocit, budem na sebe ďalej pracovať,“ povedal Denis Turac, aj keď nedokázal zakryť sklamanie. Ale porazil svojho rivala Gerkensa.

Ľubomír Stromko, +90 kg, sa postavil zoči voči Kelcovi zo Slovinska. Ľubo pôsobil pasívnejším dojmom, ale príkladne bojoval. Padol hneď v úvode na waza ari. Bol napomínaný za pasivitu. Následne zlepšil pohyb, vyrovnal zápas. Pokúsil sa o tomoe nage. Rozhodca prerušil zápas, súperi sa postavili a hneď Kelc nachytal Ľuba na hruškách a o soto gari ho poslal na ippon domov. Škoda chvíľkovej nesústredenosti. Kelc potom skončil celkovo piaty.