EC Minsk 2017 – výsledky reprezentácie SR.

Slovenská reprezentácia sa zúčastnila EC v Minsku, Bielorusko v zložení: reprezentačný tréner Ján Gregor, ml., Viktória Majorošová, -57 kg, Matúš Milichovský, -81 kg, Peter Žilka, -90 kg, Matej Hajas, -100 kg, Milan Randl, -100 kg.

V Minsku sa zišli džudisti zo 46 krajín, celkovo 411 pretekárov, z toho 285 mužov a 126 žien.

Včera, 22.7. sa na tatami predstavila Viktória Majorošová, vo váhovej kategórii do 57 kg. Lós ju zaradil do náročnej skupiny, kde boli aj poľské reprezentantky Borowska a Podolak. V prvom kole sa stretla s Ukrajinkou Radchenko. Viki nastúpila bojovne a nekompromisne, tak ako sme u nej zvyknutí. Jej dôraz v nástupoch a aktivita jej prinieslo rýchle víťazstvo, keď po 1 min 25 s hodila súperku na ippon.

V druhom kole narazila na Poľku Annu Borowskú, aktuálne na 65. mieste vo svetovom rebríčku, juniorskej majsterke Európy 2014 a bronzovej na ME do 23 rokov z Bratislavy v roku 2015. Bohužiaľ, Vikina bojovnosť na Borowsku nestačila, bola napomínaná shidom a prehrala predčasne na ippon v 2:04. Borowska následne porazila svoju krajanku a súčasnú poľskú jednotku, Podolak. Borowska získala bronz.

Dnes 23.7. Matej Hajas, -100 kg, sa stretol v prvom kole so Švédom Dvärbym, ktorý nie je neznámy pre našich džudistov. Matej s ním prehral v Záhrebe v r. 2016. Ani Dzúr ho nedokázal poraziť. Matej tento rok nemá ani jeden vyhratý zápas, pričom Švéd má tento rok úspešnosť 57,1%. Bol t stret dvoch silových džudistov, ale Maťo narazil na švédsku oceľ. Prehral na ippon v 2 m 41 s, aj keď zápas nevyznel tak jednoznačne ako výsledok.

Milanovi Randlovi, -100 kg, lós určil veľmi ťažkého prvého súpera matadora Gasimova (AZE), ktorý je momentálne na 4. mieste vo WRL, strieborný z OH v Riu, ... Bohužiaľ, Milan neprekvapil a už v prvej sekunde druhej minúty ho Gasimov vyprevadil ipponom z tatami.

Peter Žilka, -90 kg, nastúpil proti Harderovi z Holandska. Peter bol jasným favoritom zápasu. S Harderom už dvakrát vyhral, keď obaja zápasili vo váhovej kategórii do 81 kg, v Usteri 2016 a Bukurešti 2014. Pre zaujímavosť, Harder bol strieborný na ME do 23 rokov v Bratislave v roku 2015. Peťo získal waza ari a vedenie si už udržal.

V druhom zápase nastúpil proti Amirmetov z Ruska, minulý rok vyhral nad Hegedušomv Celje. Je síce na 272. mieste WRL oproti 60. miestu Petra Žilku, avšak Amirmetov je bronzový z majstrovtiev Ruskej federácie a ktorý má tento rok impozantnú úspešnosť tento rok – 64,7% vyhratých zápasov zo 17. Peter začal zápas dobre a viedol už na waza ari. Ale veľmi skoro zavrel zápas, 2 x bol trestaný shidom a chvíľková nepozornosť pred koncom tretej minúty a padol na ippon.

Matúš Milichovský, -81 kg, nastúpil proti Tolkachovi (UKR). Papierovým favoritom bol Matúš, ktorý je na 218. WRL a Ukrajinec na 252. Tolkach bol bronzový na majstrovstvách Ukrajiny v roku 2016. Matúš takticky zvládol zápas, získal vedenie na waza ari, ktoré udržal aj za cenu 2 shido.

V druhom zápase nastúpil proti Kirakozashvilimu z Gruzínska, mladý 20 ročný talentovaný pretekár, ktorý je v súčasnosti na 38. mieste WRL. Tento rok má úspešnosť v zápasoch 50%. Matúš sa nezľakol zvučného mena a zviedol vynikajúci zápas po taktickej stránke. V riadnom čase bol raz napomínaný shidom. A tak sa zápas prehupol do golden score, kde po 1 m a 16 s Matúš podľahol na ippon.

Naši reprezentanti pokračujú v Bielorusku sústredením OTC „Going to gold“.