5.miesto Milichovského a 7.miesto Fízeľa na Ecup v Orenburgu.

Slovenská reprezentácia sa zúčastnila Senior European Judo Cup Orenburg 2017 v Rusku.

Na turnaji sa zúčastnilo 12 krajín a celkovo 274 pretekárov (195 mužov a 79 žien).

Pod vedením reprezentačného trénera Jána Gregora, ml. sa predstavili nasledovní džudisti: Dalibor Ďurčo -60 kg, Matúš Milichovský -81 kg, Martin Becík -81 kg, Miroslav Blahušiak -90 kg, Dušan Hegedűš -90 kg, Márius Fízeľ -100 kg, Matej Hajas -100 kg.

Najviac sa darilo Matúšovi Milichovskému (-81 kg), ktorý sa vrátil na tatami po dlhšej pauze. Najprv si poradil so Sadrom Boevom z Tadžikistanu, ktorého zdolal až v predĺžení na waza-ari. V druhom zápase sa mu do cesty postavil Rus Said Salakh Sagaipov, ktorého porazil tiež na waza-ari. V zápase s Francúzom Allardonom prehral už za 2:35. Allardon je bývalý majster Európy do 23 rokov a darilo sa mu na turnajoch aj tento rok – tretí v Madride a v Tunise, ... V repasážach si Matúš poradil najprv s Akimovom (Kirgizsko) a následne s Edilbievom (Rusko), oboch poslal z tatami predčasne na ippon. V boji o tretie miesto nastúpil proti Chaparyanovi z Arménska, v r. 2013 bol bronzový na majstrovstvách Európy. Veľmi vyrovnaný zápas, kde Matúš prehrával na waza-ari, ale v záverečnom finiši vyťažil len dve napomínania pre Arména. Matúš v súčasnosti trénuje v Slávia STU Bratislava.

Potešilo nás aj pekné siedme miesto Máriusa Fízeľa (-100 kg), nášho nádejného mladého pretekára z Dukla Banská Bystrica, ktorý trénuje pod vedením Jána Gregora. Márius najprv zdolal Yusupova (RUS) v jednoznačnom zápase, za 2:46 ho vyprevadil z tatami. Avšak Boehler (AUT) bol nad jeho sily. Zápas sa prehupol do golden score, kde Rakúšan využil chvíľkové zaváhanie a získal ippon. Márius ešte vyhral prvý zápas v repasáži nad Shalimovom z Ruska s dvoma waza-ari, ale Rus Dzhioev bol už nad Máriusove sily a po waza-ari a ippone v 56 s, skončil na siedmom mieste.

Martinovi Becíkovi (-66 kg) sa turnaj nevydaril a prehral oba svoje zápasy na ippon, najprv s Bochkaevom a potom s Karykaumom (BLR).

Podobný osud postihol aj Dalibora Ďurča (-60 kg), ktorý prehral s Kurtashovom (RUS) na 2 waza-ari a ippon 4 s pred koncom.

Miroslav Blahušiak (-90 kg) nastúpil veľmi dobre do zápasu a už viedol nad Khamzinom z Kazachstanu s dvomi waza-ari. Ale 11 s pred koncom neudržal posledný zúfalý nápor súpera a padol na ippon.

Dušan Hegedűš (-90 kg) sa tiež nezohrial dlho na tatami a Zhukau (BRL) ho v 58 s poslal pod sprchy.

Lepkha z Ruska sa tiež veľmi nemaznal s Matejom Hajasom (-100 kg) a za 2:40 s dvoma waza-ari a jedným ippon odišiel do šatne.

Naši chlapci dosiahli pekné umiestnenia a pokračujú v sústredení v Orenburgu.