Účinkovanie slovenských juniorských reprezentantov v dejisku ME juniorov v judo vo fínskej Vantaa sa skončilo umiestnením na piatom a siedmom mieste, Alex Barto a Bruno Banský.

Vedúcim výpravy je Jozef Krnáč, reprezentačný tréner. Naše farby reprezentovali: Nina Geršiová, -70 kg, Dalibor Ďurčo, -60 kg, Bruno Banský, -66 kg, Alex Barto, -81 kg a Márius Fízeľ, -100 kg.

ME juniorov sa zúčastňuje 44 krajín a 343 džudistov, z toho 194 juniorov a 149 junioriek. Jedná sa o európsku juniorskú špičku. Vylosovanie mohlo byť k našim reprezentantom milostivejšie, hneď v prvých kolách sa stretnú s favoritmi:

14.9. – tretí súťažný deň

Márius Fízeľ, -100 kg, nastúpil proti Omerovi Aydinovi z Turecka, strieborný z ME dorastencov 2018. Márius tento rok Aydina porazil vo finále Európskeho pohára v Aténach 24.3.2019. Márius bol zlatý aj na ECUP Poznaň a Lignano. Zápas bol vyrovnaný, Aydin bol 15 s pred koncom zápasu trestaný shidom. Nakoľko sa v ridnom čase nerozhodlo, pokračovalo sa v golden score, kde po minúte zápasu získal Aydin waza ari a vyradil nášho pretekára. Aydin následne skončil na siedmom mieste.

Najúspešnejšou krajinou na šampionáte bolo Gruzínsko, Francúzsko, Rusko, Maďarsko a Moldavsko.

13.9. – druhý súťažný deň

Alex Barto, -81 kg, nastúpil proti Arberovi Kullashimu z Kosova. Alex získal piate miesto na Youth Olympic Games 2018 v Buenos Aires. Tento rok bol na európskych pohároch tretí v Poznani, piaty v Paksi a siedmy v Prahe. S Kosovčanom si poradil veľmi rýchlo, z prvého úchopu ippon. Bedyl (ITA) bol tvrdým orieškom. Pohyblivý rýchly Talian, ani jeden zo súperov nezískal v riadnom čase bod. Alex bol trestaný dvoma shido. Golden score lepšie takticky aj technicky zvládol Alex a za minútu 7s získal ippon. Vo štvrťfinále narazil na fyzicky veľmi dobre disponovaného Arména Shatveryana. Alex začal prehrávať na waza ari, nevzdal a bojoval ďalej. V polovici tretej minúty Alex hodil súpera na ippon, stal sa víťazom skupiny a postúpil do semifinále, kde nastúpi proti Gruzíncovi Akhalkatsiovi, ktorý zatiaľ bodoval na ECUPoch – Cluj-Napoca 2019 prvý, Berlín 2018 prvý a St. Petersburg 2018 druhý.

Nina Geršiová, -70 kg, sa stretla v prvom súboji s minuloročnou majsterkou Európy dorastencov zo Sarajeva, Martinou Esposito z Talianska a úradujúcou majsterkou Talianska ako v juniorskej, tak aj seniorskej kategórii za rok 2019. Esposito bola bronzová na ME dorastencov 2017 v Kaunase. Nina s Esposito už zápasila na minuloročných ME dorastencov, keď prehrala vo výbornom vyrovnanom zápase. Nina skončila celkovo piata. V Kaunase, na ME dorastencov 2017 bola siedma a EYOF 2017 bronzová. Aj keď výsledok zápasu napovedá jednoznačný priebeh pre Talianku, ktorá vyhrala za 2m 19s na ippon, nebolo to tak. Naša reprezentantka zviedla vyrovnaný zápas, bojovala s entuziazmom. Keď však po nevydarenom súperkinom nástupe sa dostali na zem, „zabudla si ruku“ a Talianka jej ju upáčila.

12.9. – prvý súťažný deň

Bruno Banský, -66 kg, sa postavil proti Henrymu Wakesovi z Veľkej Británie, bronzový na ECUP Kaunas 2019. Obaja pretekári boli napomínaní shidom, avšak 15 sekúnd pred koncom Bruno získal ippon. V druhom zápase si bleskovo poradil s Nashom z Írska za 17 sekúnd. Vo štvrťfinále nestačil na Osmanova z Moldavska. Osmanov bol napomínaný shidom, potom aj Bruno. Osmanov získal waza ari a Bruno nedokázal zvrátiť priebeh zápasu. V repasáži sa stretol s Abaslim (AZE), bronzovým z ME 2017, s ktorým prehral za minútu 28 sekúnd. Bruno sa umiestnil celkovo na siedmom mieste.

Dalibor Ďurčo, -60 kg, nastúpil proti maďarskému džudistovi Andrasovi Vidovi, strieborný na ECUP Paks 2019. Vida bol aktívnejší, náš džudista bol trestaný shidom 2x, následne padol na waza ari a 30 sekúnd pred koncom dostal tretie shido, čím jeho učínkovanie na ME skončilo.